Preskočiť na hlavný obsah

Nastavenie výdavkov podľa príjmov

Mám finančné prostriedky a veľa možností ako s nimi naložiť. Hospodárim správne?

Poznáte ten pocit z prvej výplaty? Samostatný dospelý človek, ktorý má predstavy o tom, čo za finančné ohodnotenie práce môže mať a získať. A potom prichádza založenie si rodiny, prichádzajú iné možnosti, povinnosti a zodpovednosť. Na zabezpečenie rodiny a zodpovednosť za jej fungovanie v bežnom živote sú potrebné nemalé finančné prostriedky. Naše životne dôležité potreby nás nasmerujú k tomu, ako nakladať s finančnými prostriedkami, ktoré ako jednotlivec alebo rodina máme k dispozícii. Potrebujeme bývať, mať svoje súkromie a zázemie. Potrebujeme pre život energiu zabezpečením každodennej stravy, potrebujeme cestovať za prácou, vzdelávať sa a mať svoje hobby. Tam smerujú finančné prostriedky, ktoré tvoria najviac výdavkov z nášho príjmu.

Určite hľadáme cesty k získaniu finančných prostriedkov a vytvoreniu dobrého hospodárenia s peniazmi pre jednotlivca alebo rodinu. Potrebujeme šetriť peniaze a tvoriť rezervu na zvýšené výdavky, aby nás nečakane neprekvapili.

Takže ako na to: Dôležité je spočítať všetky príjmy v rodine, čiže finančný balík, s ktorým môžeme začať hospodáriť. Napíšme si a spočítajme výdavky. Hoci je to trochu komplikované, dá sa to. Rozdeľme si výdavky do skupín. Výdavky za bývanie (nájom, splácanie hypotéky, energie a služby spojené s bývaním), potraviny, dopravu (hromadnú dopravu, pohonné hmoty, výdavky za auto), oblečenie, drogériu, lieky, poplatky za škôlku, školu, kultúru, naše hobby, komunikačné služby. Zviditeľnime to na papier a pripisujme postupne výdavky, ktoré sme zaplatili.

To nie je všetko. Sú aj výdavky, ktoré rozhodia celý rozpočet. Dovolenka, pokazená práčka, nefunkčná chladnička, strata príjmu, choroba. Preto musíme myslieť na šetrenie a tvorbu rezervy. Ak budeme dobre počítať jeden či dva mesiace, alebo až rok všetky výdavky, zistíme ako na tom sme s financiami. Vieme si určiť hranice a dokonca ušetriť. Konajme rozumne a dvakrát si premyslime či peniaze skutočne potrebujeme minúť na veci, ktoré až tak nepotrebujeme a veci, ktoré vieme porovnať a rozhodnúť sa pre prijateľnejšie z nich. Rozdelenie výdavkov vyzerá asi takto (sumy si viete doplniť):

Mesačné príjmy: január február marec atď.
Mzda manžel
Mzda manželka
Prenájom
Brigády
Spolu:


Mesačné výdavky: január február marec atď.
Bývanie
Strava
Doprava
Splátky úverov
Školy:
Lieky:
Drogéria:
Komunikačné služby:
Hobby (šport, dovolenka):
Oblečenie:
Cigarety:
Sporenie:
Poistenie:
Nepredvídateľné výdavky:
Spolu:

Ako ste na tom? Vyšlo vám to z vášho balíku financií asi tak, ako uvádzame nižšie?
  • 50% povinné výdavky: nájom alebo hypotéka, energie a potraviny, náklady na dopravu, komunikačné služby
  • 30% cestovanie, kultúra, oblečenie, kozmetika
  • 20% šetrenie a tvorba rezervy
Ak áno, ste blízko optimálneho rozpočtu, hoci uvedené percentá vyzerajú inak pri vysokom príjme a inak pri minimálnej mzde. Neviete si s tým sami poradiť? Naši dlhoví poradcovia vám s tým pomôžu.

Ing. Zuzana Zvolenská, dlhová poradkyňa
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?